Działania „Pasy” - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Łęczycy

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Działania „Pasy”

Data publikacji 01.10.2018

28 września 2018 roku roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy przeprowadzili działania pn. „Pasy”. Tego dnia mundurowi zwracali szczególną uwagę na korzystanie przez kierujących i pasażerów z pasów bezpieczeństwa oraz stosowanie urządzeń do przewożenia dzieci.

Głównym celem przedsięwzięcia jest egzekwowanie od kierujących i pasażerów urządzeń bezpieczeństwa biernego czyli pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci.

W ciągu całodniowych działań skontrolowanych pod tym kątem zostało blisko 30 aut. Policjanci ujawnili 18 przypadków niekorzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierujących oraz jeden przez pasażera. Podczas akcji policjanci nie ujawnili wykroczeń związanych z nieprawidłowym przewożeniem dzieci.

Zgodnie z przepisami kierowca odpowiada za siebie oraz za osoby, które przewozi w samochodzie. Za nieprzestrzeganie prawa może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 złotych oraz 2 punktami zaś za przewożenie osób, które nie mają zapiętych pasów kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł oraz 4 punktami. Za przewożenie dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami grozi mandat w wysokości 150 złotych oraz 6 punktów. Ponadto pasażer odpowiada sam za siebie, podróż autem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa może kosztować mandat w wysokości 100 złotych.