Informacje

Oszustwa „Na koronawirusa” – jak nie paść ofiarą oszustwa

Pojawiające się w mediach i Internecie informacje dotyczące rozprzestrzeniania się zagrożenia koronawirusem, to niestety również okazja wykorzystywana przez oszustów. Niepokojącym zjawiskiem jest wyłudzanie pieniędzy, bądź danych przez przestępców działających w Internecie. Nieuczciwi sprzedawcy podszywają się pod instytucje i organizacje zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa i proponują alternatywne metody leczenia oraz „szczepionki”, których tak naprawdę nie ma. Oferują również sprzedaż maseczek ochronnych, których ceny są bardzo wygórowane, a do transakcji nigdy nie dochodzi. Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupów przez Internet.

Warto powstrzymać się przed otwieraniem wiadomości, załączników oraz linków z treściami na temat wykrywania i leczenia koronawirusa. Takie informacje należy sprawdzać na oficjalnych stronach.

Innym sposobem działania sprawców jest wchodzenie do mieszkań pod pretekstem sprzedaży środków dezynfekujących, bądź zebrania informacji o osobach, które mogły mieć kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. Oszuści wpuszczeni do mieszkania wykorzystują sytuację i okradają je.

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED OSZUSTWEM?

  • NIE WPUSZCZAJ DO MIESZKANIA OSÓB OFERUJĄCYCH SPRZEDAŻ MASECZEK lub ŚRODKÓW DEZYNFEKUJĄCYCH – zakupu dokonuj w aptece lub w sprawdzonym sklepie internetowym.
  • NIE KUPUJ OD OSÓB POSTRONNYCH LEKARSTW ani INNYCH ŚRODKÓW FARMACEUTYCZNYCH – pamiętaj lekarstwa, jeżeli takie są na daną chorobę, wypisuje tylko lekarz.
  • PAMIĘTAJ, ŻE W PRZYPADKU ZAISTNIENIA POTRZEBY PRZYJEDZIE DO CIEBIE UMUNUDROWANY POLICJANT.
  • BĄDŹ ROZSĄDNY W INTERNECIE – sprawdzaj sklepy, które oferują do zakupu środki ochrony osobistej (maseczki, środki dezynfekujące).

Jak się chronić przed koronawirusem?

  • Warto pamiętać, że podstawowym działaniem jest zachowanie zdrowego rozsądku.
  • Stosuj podstawowe zasady ochrony- pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem. Podczas kaszlu bądź kichania zakrywać usta i nos chusteczką. Należy zachowywać bezpieczną odległość od osoby, która kaszle lub kicha.
  • Unikaj dużych skupisk ludzi.

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy – gorączka, kaszel, duszności lub miałeś kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie – bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno – epidemiologiczną i postępuj zgodnie z zaleceniami.

KWP ŁÓDŹ