Bezpieczeństwo w komunikacji

Rozmowa przez telefon w czasie jazdy

 

Obowiązujące (nie tylko w Polsce) przepisy zabraniają kierującemu pojazdem (również rowerem!) korzystania ;podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Takie zachowanie zdecydowanie sprzyja dekoncentracji i tym samym zwiększa ryzyko spowodowania wypadku. Skupienie uwagi na treści rozmowy, czy pisaniu sms-a powoduje, że bez żadnej kontroli otoczenia można pokonać znaczny odcinek drogi. Wynika to z tego, że ludzki mózg nie jest przystosowany do robienia kilku rzeczy jednocześnie, a prowadzenie samochodu i rozmowa telefoniczna to dwa oddzielne zadania, w które zaangażowane są różne obszary mózgu.

Jeśli już musimy przeprowadzić rozmowę telefoniczną należy skorzystać z zestawu głośnomówiącego lub zestawu słuchawkowego, których cena zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Tymczasem mandat za takie zachowanie to 200 zł i dodatkowo 5 punktów.

O możliwych tragicznych skutkach niefrasobliwości za kierownicą i niezwykle interesującym eksperymencie Uniwersytetu Utah można przeczytać tutaj: http://motoryzacja.interia.pl/news-musze-konczyc-bo-potracilem-czlowieka,nId,1397420

 podinsp. Dariusz Kupisz